Сторінки
Архів новин

postheadericon Гурткова робота

Програма гурткової роботи з дітьми середнього дошкільного віку

«Чарівний світ казок В.О. Сухомлинського»

«Казка та гра – це яскраве виявлення найсильніших інтелектуальних та емоційних якостей людини»
(В.О. Сухомлинський)

Вступ

Найперспективнішим напрямом формування соціальної компетентності дитини є робота з казкою. Вправи з казкою – це те, що природно необхідно дошкільнятам. Казка – це форма спілкування та передачі досвіду. У казках можна знайти повний перелік людських почуттів, проблем і образні способи їх розв’язання. Виховання і навчання завжди починається з казки. Кожна казка це ланцюжок пригод, незвичайних ситуацій, що виникають у житті персонажів, а отже і їхніх дій щодо розв’язування певних завдань. Без казки – живої, яскравої, яка захоплює свідомість і почуття дитини – неможливо уявити дитячого мислення і дитячої мови. Казкові проблеми та способи їх вирішення сприяють вихованню певних рис людини, у підготовці дитини до сприйняття світу і Всесвіту.

Знайомлячи дітей з казками великого педагога В.О.Сухомлинського програма передбачає розвиток творчої і неординарної особистості дитини, націлює педагогів на розуміння того, щоб діти вчились подумки виконувати разом з героєм ті чи інші завдання, тим самим готуючи свій розум до майбутньої діяльності, логічно висловлювати свої думки, фантазувати, здобувати широкий словниковий запас тощо.

Велике значення в програмі надається використанню театралізованих ігор. Театралізовані ігри відкривають простір для участі дітей в різних видах самостійної художньої діяльності, сприяють розкриттю і розвитку їх художньо–творчих здібностей,збагаченню мистецьких знань, виробленню естетичного смаку, вміння відтворювати за допомогою виражальних засобів (інтонації, міміки, жестів, пози, ходи), конкретних образів.

Театралізовані ігри наближені до сюжетно-рольових ігор, тому в програмі передбачено здійснення комплексного підходу до їх використання. Для цього розробляється перспективне планування роботи, у якому використані твори В.О.Сухомлинського, заплановані види діяльності дитини в предметно-ігровому розвивальному середовищі, передбачені ігри, вправи, завдання на основі казок та оповідань відомого педагога.

Програма відповідає віковим особливостям та можливостям дітей середньої групи, передбачає групову та індивідуальну роботу з гуртківцями.

Дана програма розрахована на один рік. Упродовж тижня проводиться одне заняття тривалістю 30 – 50 хвилин. Гурток відвідують діти, які виявили інтерес до даного виду діяльності.

 

Мета програми

Формування духовно-моральних цінностей, орієнтирів.

Створення умов для підвищення моральної активності дошкільників.

Сприяння духовно-моральному розвитку дітей, виховання любові до ближнього, до України через ознайомлення з національним та культурним надбанням народу, кращими зразками українського прикладного мистецтва.

Завдання програми

Навчальні:

ознайомлювати з основними духовно-моральними цінностями на основі народної культури, духовних цінностей сім’ї та родини;

ознайомлювати з основами християнства – як основи розвитку суспільно-значущих рис і якостей особистості.

Виховні:

допомагати дошкільнятам пізнавати та сприймати морально-етичні цінності й застосовувати їх у своїй поведінці;

виховувати у дітей християнські риси; любов до людей, Батьківщини, працьовитість;

виховувати духовно-моральні та естетичні почуття.

Розвивальні:

розвивати симпатію та бажання бути потрібними людям.

розвивати естетичні та духовно-моральні цінності; емоційно-вольову сферу.

Зміст і структура програми

Навчальний матеріал структурований за такими розділами:

Розділ-1 «Норми моральності за педагогічною спадщиною В.О.Сухомлинського».

Мета: становлення морально спрямованої особистості, формування соціальної відповідальності та вміння відчувати й розуміти себе та інших людей, виховання гуманістичних рис у дітей дошкільного віку на основі педагогічної спадщини В.О.Сухомлинського.

Розділ-2 «Духовні цінності сім’ї та родини. Взаємодія дошкільного закладу та сім’ї».

Мета: розв’язання проблеми виховання дошкільників, введення в соціальне середовище, у світ рідних людей. Формування духовних цінностей у дітей дошкільного віку на основі досвіду родини. Надання допомоги педагогічному колективу в формуванні основ духовно-морального розвитку шляхом обговорення і розв’язання спільних проблем та конкретних питань.

Розділ-3 «Народна культура».

Мета: виховання гармонійно розвиненої, соціально активної й національно свідомої особистості, що наділена високою громадською відповідальністю, високими гуманними якостями. Розкриття національного багатства, глибини народної мудрості,через використання українського народного фольклору. Поглиблення знань про розмаїття народних свят, звичаїв та обрядів українського народу.

Розділ-4 «Прикладне мистецтво у формуванні загальнолюдських якостей».

Мета: формувати у дітей інтерес до свого краю, ознайомлювати дошкільнят із декоративними візерунками українського народного декоративно-прикладного мистецтва. Спонукати відтворювати в сюжетних малюнках явища навколишньої дійсності, прості епізоди з народних казок, свят.

Очікувані результати

З задоволенням працює над казкою, віршами, оповіданнями, вміє створювати свою казку, оповідання «на новий лад».

Охоче відтворює свої фантазії в театралізованій діяльності, використовуючи іграшки та декорації.

Уміє охайно виготовляти атрибути власноруч та за допомогою вихователів і батьків.

Дитина соціально компетентна, вміє розв’язувати будь-яку ситуацію морального вибору.

Уміє сприймати зміст казок та творчо змінювати хід подій.

Творчо застосовують свої знання та вміння у самостійно-художній та сюжетно-ігровій діяльності.

Позитивно сприймає твори мистецтва.

Дитина позбавлена психологічної інерції.

Орієнтовне планування програмного матеріалу 

  
Галерея
dsc_0197 dsc_0028 55 dsc_0394