Сторінка сестри медичної старшої
Правила безпечної поведінки
Як уберегтися від падінь та забитих місць
- Не грай з висувними шухлядками меблів — можеш прищемити палець або руку.
- Не визирай із відчиненого вікна – можеш упасти вниз.
- Не бий нікого по голові — ти можеш травмувати його.
- Не стрибай з висоти – ти можеш упас, зламати ногу або руку.
- Не стій поруч із гойдалкою — можеш зазнати удару.
- Не грайся палицями — можеш поранити себе або друга.
- Їздячи в автомобілі не відстібай паски безпеки адже в разі різкого гальмування або повороту ти можеш забитися.
- Бігаючи, не забувай дивитися під ноги — можеш не помітити який-небудь предмет, спіткнутися й упасти.
- Перш ніж залізти на стілець, подбай про те, щоб хтось притримував його.
- Не бігай у темряві — ти можеш натрапити на який-небудь предмет або спіткнутися й упасти.
Загартовування
Необхідно щось робити! А що робити? Відповідь здається очевидною — загартовувати. А як? З чого почати? Що це взагалі за річ така, загартовування?
Почнемо з визначення терміна.
Отже, ЗАГАРТОВУВАННЯ — підвищення стійкості організму до несприятливої дії низки фізичних чинників навколишнього середовища (наприклад, зниженої або підвищеної температури води та ін.) шляхом систематичної до зованої дії цими чинниками.
Батьки, які внутрішньо готові до того, що, мовляв, «досить нянчитися, час загартовуватися, щиро сподіваються отримати в цій статті чітку програму дій -у воді якої температури і скільки часу купати, як потім обливати;
скільки секунд ходити босоніж і яку кількість присідань зробити перед сніданком. Любителів програм і планування відразу ж доведеться засмутити: подібних відомостей ми пропонувати не можемо. Наші завдання абсолютно інші. По-перше, пояснити суть загартовування, його мету та способи її досягнення. По-друге, досягнути того, щоб, експериментуючи з дітьми ( так званими “Гартувальними процедурами”), дорослі розуміли свої дії.
Сама проблема загартовування виникає, як правило, саме в тих сім’ях, де діти бажані й улюблені, де батьки готові на всілякі жертви й особисті обмеження, тільки б дитині було добре. Загартовування завжди повинне розглядатися як спроба повернути втрачене, спроба вскочити в потяг, що рушив, спроба переглянути традиційні батьківські уявлення про те, що для дитини погано і що добре.
Головне завдання батьків полягає не в тому, щоб дитину загартовувати. Найголовніше — це зробити так, щоб дитина загартовування не потребувала. Але це все теорія. Маємо факт постійні застуди. Визнаємо, не мали рації. Готові виправлятися. З чого розпочати?
Розпочати з того, що зрозуміти: на будь-яку людину—неважливо, дорослий це чи дитина — постійно має вплив абсолютно певна сукупність зовнішніх дій, які умовно можуть бути розподілені на дві групи. Перша — чинники природні — відомі, оспівані в піснях і казках сонце, повітря і вода. Друга – чинники цивілізацїі — місце проживання, побутова хімія, навчання в школі, телевізор, одяг, транспорт тощо.
Пригнічення природженої стійкості до абсолютно звичайних для людського організму природних дій, яке виникло внаслідок неадекватного виховання, цілком може бути усунене. Для цього необхідно зовсім не багато — принципово змінити спосіб життя, зробити його природним.
Спосіб життя наших дітей, особливо жителів місць, здебільшого не є природним. Малорухливість. Майже постійне перебування в приміщенні — школа, домашні завдання, годинні перегляди телепрограм, дитяча кімната з купою іграшок, Харчування, непорівняне з реальними енергетичними витратами, надлишок побутової хімії.
Читачі, зрозуміло, цілком можуть заперечити — мовляв, зовсім не кожна дитина має свою кімнату з купою іграшок, і не кожні батьки можуть дозволити собі надлишок їжі, і не всі діти годинами роблять уроки. Так-то воно так. Але весь парадокс саме й полягає в тому, що двієчники які не мають зайвої маси тіла, із малозабезпечених сімей — загартовування, як правило, не потребують!
Розглянемо тепер основні складові природного способу життя, дуже бажані для дорослих і абсолютно обов’язкові для дітей, особливо в тих життєвих ситуаціях, коли на сімейній раді розглядається питання про те, що дитину час загартовувати.
Рухова активність
До школи пішки або, може, одну зупинку під’їхати автобусом? Переглянути фільм чи пограти у футбол? Що взагалі корисне для здоров’я — шахи чи теніс? У неділю всією сім’єю робимо генеральне прибирання, формуючи трудові навички, чи в неділю всією сім’єю вирушаємо на природу, а генеральне прибирання робимо впродовж двох вечорів у будні? Чи варто відповідати на ці запитання? Чи слід пояснювати, що виявляти рухову активність краще просто неба, а не між підлогою і стелею?
Одяг
Не повинен заважати рухатися. Не слід кутати дитину, оскільки пітливість провокує застуди частіше, ніж переохолодження.
Харчування
Апетит як головний критерій доцільності їжі взагалі і як еквівалент енерговитрат зокрема.
Не хоче їсти означає, не витратив належної кількості енергії (на підтримку температури тіла, на вже згадану нами рухову активність). Абсолютно особливе питання – відвідування дитячих колективів (школа, дитячий садок). Зрозуміло, що виховательці дитячого садка послатися на «погану погоду» і не залишати приміщення простіше, ніж, по-перше, усіх одягнути – роздягнути і, по-друге, вислуховувати потім від Сергійкиної мами претензії — хлопчик захворів через те, що було сиро.
Школа — це взагалі окрема тема. Ми дружно змирилися з тим. що школа — джерело знань. А із здоров’ям як? Адже добробут нашого народу не настільки великий, що у всіх удома є тренажери, басейни і майданчики для тенісу. Залишається сподіватися лише на школу. Але марно!
Чому математика чотири рази на тиждень, а фізкультура — двічі? Убогі спортзали зі стелями, що обсипаються. Які там тренажери, нам би хоч пару нових волейбольних м’ячів! 90 хвилин на тиждень на рухову активність і 20 хвилин із цих 90 — перекличка, “рівняйся”, «смирно», “На перший-другий розрахуйся”. Ботаніка, природознавство і географія — не залишаючи класу. Додаткові заняття. Кількість домашніх завдань така, що добросовісне ставлення до навчання здатне підірвати найміцніше здоров’ я.
Хвилиночку, вигукне нетерплячий читач, адже у нас тема «загартовування»! А загартовування тут до чого?
Воно дуже доречне, оскільки саме загартовування здебільшого намагаються зробити замінником природного способу життя.
Класична ситуація: дівчинка Оленка – відмінниця. Вона багато читає й полюбляє переглядати мультфільми, допомагає мамі мити посуд, додатково займається англійською мовою, а в неділю до неї додому приходить учителька музики (минулого року дідусь на заощаджену дворічну пенсію придбав піаніно). Оленка має багато іграшок; і книг, хронічний тонзиліт, аденоїди, низький гемоглобін, алергію на апельсини і шоколад, За зиму вона п’ять разів хворіла на ГРЗ і один раз на бронхіт. Тато Оленки першим зробив висновок про те, що дитину слід загартовувати, його підтримали на сімейній раді (п’ять голосів «за», теща утрималася). Удома навіть знайшлася видана масовим тиражем брошура «Загартовування». Вирішили розпочати з обливань. У книжечці була таблиця — з якої температури почати і як саме температуру знижувати. Щодня (перед сном) Оленку обливали – почали з +34 С, щотижня температуру води знижували на 1 градус, дійшли до +30 °С, але в класі всі хворіли на грип, а в книзі написано — у разі захворювання температуру підвищити, знову повернулися до +34С.У принципі, загартовувати виявилося дуже навіть просто — якісь 10 хвилин на день витратити на додаткові водні процедури.
Описаний варіант дій досить типовий і, що найголовніше, – з одного боку, і абсолютно нешкідливий для дитини, аз другого — дуже зручний для батьків. Нічого не змінюючи в цілому і витрачаючи максимум 15-20 хвилин на день на загартувальні процедури, дорослі і, на перший погляд, цілком розумні люди, глибоко переконані щодо того, що вони дитину загартовують.
Давайте ще раз повернемося до теоретичної основи загартовування. Якийсь фізичний чинник, наприклад протяг, спричиняє застудні захворювання. Якщо ж цей чинник буде постійним, спочатку короткочасним (дозованим), а потім тривалішим, то організм до нього (протяту) звикне і хворобливо на нього не реагуватиме. З теорії — практичний спосіб загартовування — сьогодні посидимо двадцять секунд біля відчиненого вікна, завтра — хвилину, Післязавтра дві хвилини, в ідеалі через три місяці спатимемо з відчиненою кватиркою. Промокли ноги — хвороба. Наллємо у ванну тепленької води і пострибаємо перед сном дві-три хвилини. Наступного дня зробимо воду дещо холоднішою, а стрибати будемо трохи довше. В ідеалі через півроку бігатимемо по калюжах у капця.
Дитина впродовж тижнів не виходить гуляти, не знімає шапки і шерстяних шкарпеток, їсть після вмовлянь, годинами просиджує біля телевізора, але перед сном її обливають (обтирають) водою і з відчуттям глибокого задоволення лягають спати.
Саме такою теорією і саме такими практичними діями впроваджується загартовування в наше повсякденне життя.
Здебільшого загартувальні процедури не є для дитини ані корисними, ані шкідливими. але дають величезну користь нервовій системі батьків. Загартовування заспокоює совість мами і тата — мовляв, ми зробили все, що МОГЛИ.
Отже, не загартовувати? Загартовувати, але правильно, і розуміти, що загартовування — це не короткочасні дозовані дії сонцем, повітрям і водою, а принципова корекція способу життя. Розпочинати слід не з обтирань і обливань, не з відчинення кватирки на 20 секунд. Розпочинати варто з розв’язання глобальних питань: розпорядок дня, інтенсивність навчання, їжа, сон, дитяча кімната, одяг, спорт.
Раз і назавжди визначити певні правила, що є обов’язковими до виконання. – гуляти у будь-яку погоду і всіляко заохочувати рухову активність, ніколи не примушувати їсти, звести нанівець контакти з побутовою хімією, надати можливість одягатися самостійно (самому визначати кількість речей). Якщодитина не припиняє хворіти, визначитися з додатковими навчальними навантаженнями (музика, іноземні мови). Зайві знання плюс дефіцит здоров’я не роблять людину щасливою. Навести лад у дитячій кімнаті, викинути накопичувачі пилу, щодня — вологе прибирання. Не свіже повітря дозувати, а дозувати телевізор, дозувати уроки, дозувати шашки – шахи і “хрестики-нулики». Дарувати не іграшки і шоколадки, дарувати свіже повітря — не з вікна, а в лісі, квіти – не у вазі, а в полі, воду— в річці, а не з водопроводу.
Тільки такий спосіб життя може зробити дитину щасливою. А практична реалізація аналогічних дій вимагає від батьків не тільки бажання, але й часу. Це значно складніше, і слід докладати більше зусиль, ніж дитину обтирати теплою водою п’ять хвилин на день.
Безпосередній зв’язок здоров’я дитини і можливостей батьків знаходити час для зміцнення цього самого здоров’я є очевидним. Але маємо що маємо — сумне навколишнє середовище, низький рівень матеріального добробуту, постійний пошук коштів для існування, дефіцит здоров’я у самих батьків. Легко сказати; увесь вільний чає — гуляти. Адже слід мати вільний час. Легко сказати: прохолодний душ уранці. Адже потрібно мати гарячу воду — без гарячої води важко зробити прохолодну, тільки холодна виходить. Рука не піднімається провітрювати кімнату, в якій і без провітрювання +15 °С.
Перелік причин, що заважають загартовуванню, можна продовжувати, але сил змиритися з дитячими хворобами вже не залишилося, а бажання робити хоч що-небудь посилюється щодня. Важливий аргумент на користь необхідності дій — хвороба дитини, сама по собі, вимагає часу і чималих, засобів (ліки, дієта, фінансові витрати через неможливість ходити на роботу). Отже, конкретні рекомендації, довгоочікувані відповіді на одвічне питання -Що робити?”.
Зрозуміти, що є два варіанти дій. Перший варіант — відносно пасивний — корекція способу життя. Що, як і в якому напрямку коригувати, ми вже визначили. Відразу ж зауважимо – аналогічних змін абсолютно достатньо для поступового повернення втраченого здоров’я. Другий варіант – активний. Зміни способу життя плюс якісь додаткові заходи (ті самі гартувальні процедури), що дозволяють повернути втрачене помітно швидше.
Рекомендована схема активного варіанта дій приблизно така.
Розпочати з фізичних навантажень. Прокинутися на годину раніше, ніж зазвичай, і в будь-яку погоду влаштувати пробіжку. Не біг на місці в кімнаті, а на свіжому повітрі! Пробіглися 5-10 хвилин (нікуди не поспішаємо. спокійно, жодних рекордів на швидкість і дальність), зупинилися, ще 5-10 хвилин — комплекс елементарних гімнастичних вправ (помахали руками, покрутили тазом, пострибали, поприсідали) і побігли додому. Разом – максимум 30 хвилин. Удома — водні процедури, душ або облилися теплою водою з ковша (поки тато бігав, мама підігріла волу), почистили зуби. Поснідали. Пішли до школи (дитячого садка). Поступово збільшуємо дальність і час пробіжок, ускладнюємо гімнастичні вправи, зменшуємо кількість одягу.
Описаному варіанту дій зашкодити може тільки лінь. Жодних інших виправдувальних мотивів просто не існує. Можна допустити (хоч і не дуже хочеться), що батьки не можуть дозволити собі вихідний на природі та прогулянки з дитиною після роботи. Але годину на день уранці знайти можна і потрібно. За цю годину дитина отримає гармонійний комплекс дій — власна рухова активність плюс вода і свіже повітря. Автор гарантує, що знайшовши у собі силу волі щодня прокидатися на годину раніше, ви вже через місяць відчуєте зміни на краще – не тільки відносно здоров’я дитини, але й відносно свого власного здоров’я!
Здійснюючи будь-які гартувальні заходи, слід неухильно дотримувати трьох головних принципів:
- систематичність — якщо почали, не вертатися назад, не шукати приводу сьогодні пропустити процедуру;
Поступовість – плавне збільшення інтенсивності та тривалості дій:
урахування індивідуальних особливостей – віку, психологічної налаштованості самої дитини, супутніх хвороб, побутових чинників.
Гартувальні процедури повинні давати дитині задоволення. Завжди має сенс робити акцент саме на тих варіантах дій. до яких прагне сама дитина. Подобається їй, наприклад, ходити босоніж. Дуже хороший варіант загартовування — батькам тільки залишається не забувати про поступовість і систематичність.
Звертаю увагу: загартовування допомагає запобігти лише тим хворобам, що пов’язані з несприятливою дією саме фізичних чинників навколишнього середовища. Загартовування жодним чином не може зменшити частоту інфекційних хвороб – якщо в дитячому садку вітрянка або почалася епідемія грипу захворіє обов’язково. Але саме загартовування дозволяє багаторазово зменшити тяжкість і тривалість хвороб, частоту і вірогідність ускладнень.
Ще раз підкреслюю головне. Дитина не потребує загартовування, їй необхідний природний, гармонійний спосіб життя. Максимальна рухова активність, максимально можливе перебування на свіжому повітрі, достатній мінімум одягу, чиста, прохолодна дитяча кімната – В декількаразів важливіші і доцільніші за будь-які гімнастики, обливання та обтирання. Справедливість саме такого стану речей досить часто батьки розуміють надто пізно, коли нібито любов, нібито піклування і нібито турбота дають плоди у вигляді цілого букета хвороб.
Міцного здоров’я!
За лікарем -педіатром
Комаровським Є.О.